Wielu właścicieli zastanawia się nad tym jak wygląda konsultacja dermatologiczna. Czym różni się o standardowej wizyty w gabinecie weterynaryjnym?
Przede wszystkim na taką konsultację warto zarezerwować sobie więcej czasu. Czas trwania konsultacji dermatologicznej psa, kota lub innego zwierzęcia może być bardzo różny, ale pierwsza wizyta trwa zazwyczaj około 60 minut. To ważne, by właściciel był na to przygotowany.
Pierwszym etapem konsultacji dermatologicznej jest szczegółowy wywiad.
Tutaj możemy się spodziewać ze strony lekarza naprawdę bardzo wielu pytań. Dlatego to ważne, by na konsultację z psem przyszłą osoba, która spędza z psem sporo czasu i która orientuje się w jego problemach zdrowotnych, przebytych terapiach etc. Jeśli pies posiada historię leczenia problemu dermatologicznego w innej lecznicy warto ją zabrać ze sobą. Da to lekarzowi wgląd w rodzaj zastosowanych leków, ich dawkę, czas trwania terapii etc. Pamiętajmy, że mamy pełne prawo poprosić o wypis z leczenia naszego zwierzaka bez względu na to w jakiej placówce zwierzak był leczony.
Przykładowe pytania z wywiadu dermatologicznego mogą brzmieć tak, jak długo trwa problem, jakich części ciała dotyczy, czy u zwierzęcia stosowana jest regularna profilaktyka przeciwpasożytnicza, czy objawy nasilają się w określonych porach roku, czym żywione jest zwierzę, jaka była reakcja na zastosowane leczenie itp.
Kolejnym etapem konsultacji dermatologicznej jest pełne badanie kliniczne.
Mimo, że problem dotyczy skóry, to lekarz zbada psa, tak jakby badał go gdyby trafił do niego z biegunką. Sprawdzi stan nawodnienia, obejrzy oczy, jamę ustną, osłucha serce, płuca i omaca brzuch.
Potem nastąpi właściwe badanie dermatologiczne. Lekarz dokładnie obejrzy za pomocą otoskopu kanały słuchowe, obejrzy skórę i oceni stan sierści koncentrując się na newralgicznych obszarach takich jak przestrzenie międzypalcowe, pachy, pachwiny, okolica okołoodbytowa, brzuch czy pysk.
Następnie zostanie pobrany materiał do badań dodatkowych. Nie zawsze wszystkie te badania będą konieczne, ale część z nich, jak choćby cytologia zostanie wykonana praktycznie w każdym przypadku.
Do takich badań dodatkowych w dermatologii zaliczamy – test z przylepcem i test bibułowy, które wykonujemy w celu wykluczenia pasożytów zewnętrznych. Trichogram czyli badanie włosa. Badanie w kierunku dermatofitów, za pomocą którego potwierdzamy choroby grzybiczne. Wymazy bakteryjne. Badanie cytologiczne – pobrane ze zmienionych miejsc. Czasem jedynym sposobem na postawienie rozpoznania jest wykonanie biopsji wycinkowej, czyli pobranie do badania histopatologicznego niewielkich wycinków skóry. Badanie to wykonujemy w znieczuleniu ogólnym.
Warto pamiętać, że nierzadko diagnostyka dermatologiczna jest diagnostyką wykluczeń.
W wielu przypadkach lekarz nie ma innego wyjścia jak systematycznie wykluczać wszystkie możliwe przyczyny choroby. Sytuacja taka bywa frustrująca dla właściciela, zajmuje bowiem sporo czasu i zazwyczaj więcej kosztuje, ale jeśli ufamy naszemu lekarzowi prowadzącemu nie pozostaje nam nic innego jak dać się przez ten proces przeprowadzić i pozwolić lekarzowi postawić ostateczną diagnozę.
Przeczytaj też TOP 5 chorób dermatologicznych u zwierząt leczonych w Skinvet Bielsko-Biała
Na koniec pamiętajmy, by nie bagatelizować problemów dermatologicznych psów, kotów i innych zwierząt. Wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy, że część chorób dermatologicznych stanowi potencjalne zagrożenie dla nich samych, jak choćby schorzenia grzybicze. Ponadto wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak wielkim dyskomfortem dla ich pupila może być świąd. Gdy zwierzę przewlekle się drapie ma to olbrzymi wpływ na jego dobrostan. Nie skazujmy swoich pupili na życie w dyskomforcie i nie bagatelizujmy chorób skóry.