USG (ultradźwięki) to jedno z najważniejszych narzędzi diagnostycznych stosowanych w weterynarii. Ta nieinwazyjna metoda badania umożliwia dokładne zobrazowanie narządów wewnętrznych zwierząt i wykrycie ewentualnych zaburzeń anatomicznych czy patologicznych zmian. Jako weterynarze USG stosujemy m.in. w diagnostyce chorób układu moczowo-płciowego, pokarmowego, sercowo-naczyniowego oraz w monitorowaniu ciąży u zwierząt.
Jakie choroby można diagnozować za pomocą USG weterynaryjnego?
USG weterynaryjne w naszym gabinecie w Bielsku-Białej stosujemy bardzo szeroko w procesie diagnostyki i leczenia chorób wewnętrznych zwierząt. Dzięki niemu możemy zidentyfikować różnego rodzaju zmiany patologiczne, takie jak guzy, torbiele czy kamienie w narządach wewnętrznych. Badanie umożliwia sprawne postawienie diagnozy i wdrożenie odpowiednich metod leczenia. Jest także wykorzystywane w celach profilaktycznych, np. w trackie monitorowania ciąży naszych podopiecznych.
Jak przygotować pupila do USG?
Przygotowanie zwierzęcia do USG zależy od tego, który narząd ma zostać oceniony. Wszelkich instrukcji udzielimy Ci przed planowaną wizytą. Najważniejsze wskazówki to m.in.:
- dwunastogodzinna głodówka przed USG jamy brzusznej zwierzęcia,
- zadbanie o wypełniony pęcherz pupila przed USG pęcherza moczowego.
Badanie jest całkowicie bezbolesne, nie wymaga zatem znieczulenia.