Niestety, często okazuje się, że opieka stomatologiczna nad zwierzęciem zostaje przez właściciela mocno zaniedbana. Nie można do tego dopuścić! Rozwijające się choroby zębów i dziąseł mogą nie tylko powodować poważne dolegliwości bólowe, ale także rozprzestrzenienie się stanu zapalnego. W obrębie jamy ustnej mogą pojawić się także zmiany nowotworowe. Aby nie dopuścić do przeoczenia pierwszych symptomów choroby, należy regularnie korzystać z wizyt u specjalisty z dziedziny stomatologii weterynaryjnej. Z tego rodzaju usług można skorzystać w naszym gabinecie w Bielsku-Białej.
Sygnały, które świadczą o konieczności wizyty u weterynarza-stomatologa
Nie warto lekceważyć żadnych nagłych zmian w zachowaniu zwierzęcia. Mogą one być objawem dolegliwości bólowych i dyskomfortu, z którymi się ono mierzy. Sygnałami do leczenia stomatologicznego mogą być m.in.:
- obrzęk w okolicy pyska,
- nadmierne wydzielanie śliny,
- krwawienie z pyska,
- brak apetytu spowodowany trudnościami w gryzieniu,
- ropny wypływ z jamy ustnej,
- częstsze ocieranie pyska,
- osowiałość.
Leczenie chorób zębów i dziąseł u zwierząt
Leczenie stomatologiczne zwierząt jest zawsze kwestią indywidualną. Dobór odpowiedniej metody zależy w głównej mierze od przyczyny dolegliwości. W zaawansowanym stadium choroby zębów niezbędna może okazać się interwencja weterynarza chirurga, który np. dokona ekstrakcji (usunięcia) problematycznego zęba. Aby nie dopuścić do powstania kamienia nazębnego, zapalenia dziąseł, parodontozy czy ropnia zęba, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią profilaktykę i higienę jamy ustnej podopiecznego. Wskazówki, jak czyścić zęby pupila, otrzymasz w czasie wizyty.