Kastracja psa i kota Bielsko-Biała

Kastracja psa i kota to jedna z najczęściej wykonywanych procedur weterynaryjnych na świecie. Zazwyczaj przeprowadza się ją w celu zapobieżenia niepożądanej ciąży u samicy lub uniknięcia zachowań agresywnych u samca. Każda operacja w naszej klinice w Bielsku-Białej jest przeprowadzana przez wykwalifikowanego weterynarza.

Powszechnie mylnie zakłada się, że kastracja dotyczy jedynie samców, a sterylizacja – samic. W rzeczywistości są to dwa odmienne zabiegi, które przeprowadzamy u zwierząt obu płci. Kastracja kota czy psa chroni nie tylko przed rozrodem. Podobnie jak szczepienia ochronne, kastracja jest metodą zapobiegającą rozwojowi wielu chorób. Wśród najczęściej wymienianych są nowotwory narządów rodnych.

Na czym polega kastracja psa?

Kastracja psa polega na usunięciu jąder lub macicy i jajników poprzez nacięcie skóry i powięzi. Operacja ta jest przeprowadzana pod znieczuleniem ogólnym i zwykle trwa około 30-60 minut. Po zabiegu pies może wymagać kilku dni rekonwalescencji. Aby zadbać o szybki powrót do zdrowia naszych pacjentów, zwykle zalecamy stosowanie środków przeciwbólowych i antybiotyków.

Jak przebiega kastracja kota?

Kastracja kota jest podobna do kastracji psa – obejmuje usuwanie jąder lub jajników i macicy. Koty również wymagają krótkiego okresu rekonwalescencji, ale zwykle szybciej wracają do swojej normalnej aktywności niż psy. W przypadku kocurów szycie ran nie jest wymagane – nacięcia są małe, goją się szybko, samoistnie. Zaszywamy natomiast cięcia po zabiegu przeprowadzanym u samic, który ze względu na umiejscowienie gonad, jest bardziej inwazyjny.