Pies na wakacjach
Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami. Coraz więcej osób postanawia spędzić urlop ze swoim czworonogiem. Wakacyjne wyjazdy z psem, a nawet kotem stają się coraz popularniejsze. Część właścicieli decyduje się nawet na zabranie pupila za granicę. Kwestie podróży, za równo tych krajowych, jak i zagranicznych rodzą wiele pytań i wątpliwości. W tym artykule postanowimy się przyjrzeć kilku z nich.
Podróże zagraniczne z psem, zaczynamy od paszportu
Zdecydowanie będą wymagały od nas więcej przygotowań, dlatego warto zainteresować się odpowiednio wcześnie jakie wymogi musi spełniać zwierzę, by wjechać z nami do kraju, do którego się wybieramy.
W przypadku wyjazdów w obrębie Unii Europejskiej nasz pupil (za równo pies jak i kot) musi być zaczipowany, mieć wyrobiony paszport i aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Wszystkie te czynności możemy wykonać na jednej wizycie w lecznicy weterynaryjnej, ale warto wiedzieć, że szczepienie przeciwko wściekliźnie uzyskuje ważności dopiero po 21 dniach od daty jego wykonania. Dlaczego? Wielu właścicieli dziwi się argumentując, że przecież ich pies był szczepiony na wściekliznę regularnie co roku. Jeśli tak było, a pies był oznakowany mikroczipem już wcześniej, to szczepienie uzyskuje ważność w dniu jego wykonania, jeśli jednak pies nie był wcześniej oznakowany, to zgodnie z prawem musimy poczekać z wyjazdem wspomniane 3 tygodnie.
W przypadku wyjazdu do kraju spoza Unii Europejskiej koniecznie należy sprawdzić czy zwierzę nie musi posiadać jeszcze innych szczepień lub badań, jak choćby miareczkowania czyli badania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie. Szczegółowe informacje na temat wyjazdu do danego kraju znajdziemy na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii. Wspomniane miareczkowanie potrafi być szczególnie problematyczne ponieważ może być ono wykonane dopiero 30 dni po zaszczepieniu (zaczipowanego!) zwierzęcia, zaś na sam wynik badania czeka się około 2 tygodni. W związku z tym warto zainteresować się tematem odpowiednio wcześnie.
Niektóre kraje wymagają posiadania aktualnego świadectwa zdrowia zwierzęcia. Świadectwo zdrowia wymagane jest przy wyjeździe do wielu krajów trzecich, czyli krajów nie będących członkami Unii Europejskiej. Warto wiedzieć, że świadectwo takie wystawia Powiatowy Inspektorat weterynarii, nie zaś lekarz wystawiający paszport.
Wyrobienie paszportu dla psa
Paszport może wystawić uprawniony do tego lekarz weterynarii. W praktyce możemy go wyrobić w prawie każdej lecznicy weterynaryjnej. Jeśli zwierzę nie jest zaczipowanelekarz na tej samej wizycie będzie musiał je również zaczipować. Paszport dostaniemy od ręki, wystawiany jest bezterminowo, to znaczy, że jego ważność nie wygasa. W praktyce zwierzę często jest czipowane i szczepione przeciwko wściekliźnie oraz ma wystawiany paszport podczas jednej wizyty. Choć samo wyrobienie paszportu jest bardzo proste, to warto pamiętać o wspomnianych wcześniej szczepieniach i terminach, bo samo posiadanie paszportu jeszcze nie upoważnia nas to wywiezienia zwierzęcia za granicę.
W paszporcie umieszczone są dane właściciela zwierzęcia – imię i nazwisko, adres, numer telefonu i adres email (opcjonalnie) oraz opis samego zwierzęcia wraz z numerem czipa i data czipowania. Paszport zawiera miejsca do wpisania szczepień, wyników miareczkowania czy świadectwa zdrowia.
Nawet jeśli nie wybieramy się za granicę pamiętajmy, że nasz pies (wymóg ten nie tyczy się kotów) ma obowiązek mieć ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie, warto zatem mieć przy sobie jego książeczkę zdrowia lub zaświadczenie o szczepieniu.
Podróż ze zwierzęciem
Wiele osób zastanawia się czy zwierzęta cierpią na chorobę lokomocyjną. Odpowiedź brzmi tak, zdarza się, że zwierzętom podczas podróży różnymi środkami transportu, w szczególności samochodem towarzyszą nudności i wymioty. Choroba lokomocyjna w łagodniejszej postaci to intensywne ślinienie się i mlaskanie, ale nierzadko zdarza się, że zwierzęta w podróży wymiotują. Jeśli nie mamy doświadczeń z podróżowaniem z danym zwierzęciem ciężko jest przewidzieć czy ten problem będzie dotyczył naszego czworonoga. Jeśli wybieramy się w dalsza podróż warto zaopatrzyć się u lekarza weterynarii w odpowiednie leki przeciwwymiotne, żeby nie ryzykować długotrwałego dyskomfortu naszego podopiecznego. Z tego samego względu warto nie karmić zwierzęcia bezpośrednio przed podróżą, tylko minimum 2-3h wcześniej. Choroba lokomocyjna częściej występuje u psów niż u kotów, ale zdarza się u obu gatunków.
Jeśli obawiamy się, że nasz pupil będzie nerwowy podczas podróży, albo jeśli poprzednie doświadczenia podpowiadają nam, że tak może być warto również zaopatrzyć się w leki mające złagodzić stres zwierzęcia. Lekarz weterynarii pomoże dobrać odpowiedni środek w zależności od gatunku, masy ciała i stopnia nerwowości naszego psa lub kota.
Podróż samochodem z psem
Jeśli podróżujemy samochodem z psem i mamy możliwość zatrzymać się po drodze warto robić krótkie przerwy w podróży co 2-3h żeby zwierzę mogło pospacerować, wysiusiać się i napić wody. Jeśli podróżujemy autem z kotem zadbajmy o to by podczas podróży miał on dostęp do wody, albo w czasie przerwy zaoferujmy mu coś do picia. Niezwykle ważne jest zadbanie o komfort termiczny zwierzęcia. Szczególnie latem bardzo łatwo o przegrzanie i udar cieplny. Nigdy nie zostawiajmy psa czy kota w nagrzanym samochodzie. Jeśli mamy taką możliwość podróżujmy z włączoną klimatyzacją.
Ważne, żeby koty umieszczone były w transporterze, a sam transporter najlepiej przypięty pasami do siedzenia. Psy powinny mieć specjalny pas przypięty do swoich szelek, chyba ze podróżują w bagażniku. Traktujmy zwierzę jak każdego pasażera dbając o bezpieczeństwo jego i pozostałych współtowarzyszy podróży.
na wakacje z psem w pociągu
Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie PKP małego psa lub kota możemy przewieźć pociągiem nieodpłatnie pod warunkiem, że jest umieszczony w odpowiednim transporterze. Jeśli zwierzę nie zmieści się do transportera należy za niego uiścić dodatkową opłatę. Należy mieć przy sobie aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie (strona nie precyzuje czy tyczy się to również kotów), a pies powinien być na smyczy oraz w kagańcu. Pamiętajmy by nie był to materiałowy kaganiec, który uniemożliwia zwierzęciu zianie, a co za tym idzie oddawanie ciepła, tylko klatkowy kaganiec, który daje zwierzęci możliwość otwarcia pyska ibędzie chronił współtowarzyszy podróży, ale nie będzie niebezpieczny dla samego psa. Warto wiedzieć, ze współtowarzysze podróży mogą zaprotestować przeciwko obecności czworonoga w przedziale, w tej sytuacji należy poprosić konduktora o przydzielenie nam innego miejsca.
Jak przewozić psa samolotem
Czasem pojawia się konieczność przewiezienia psa czy kota samolotem. Warto wiedzieć, że nie przetransportujemy w ten sposób zwierzęcia żadnymi tanimi liniami. Wyjątkiem są tu psy będące przewodnikami jednak te potrzebują mieć specjalnie dokumenty poświadczające swoją funkcję. Inni przewoźnicy jak chociażby LOT umożliwiają transport zwierzęcia na dwa sposoby. Małe psy lub koty, które razem z transporterem ważą poniżej 8 kg można przewozić w kabinie pasażerskiej, natomiast większe zwierzęta muszą podróżować w luku bagażowym, takie zwierzęta również powinny być umieszczone w specjalnych klatkach.
Wiele osób zastanawia się jak przygotować psa do podróży samolotem. Niestety warunki panujące w luku bagażowym są dla zwierząt bardzo trudne. Panuje tam niższa temperatura i jest głośno. Samo odosobnienie również jest bardzo stresujące. Dlatego warto przed podróżą skonsultować się z lekarzem weterynarii, który pomoże dobrać odpowiednie środki wyciszające, które w miarę możliwości pomogą ograniczyć stres naszego pupila. Zadbajmy o to by nasze zwierzę nie było głodne (jednak nie karmmy go przed samą podróżą, tak jak w przypadku podróży autem zachowajmy minimum 2-3h odstęp między posiłkiem a podróżą) ani spragnione i nie zapomnijmy wyprowadzić go na spacer tuż przed lotem!
Ponieważ procedura odprawy zwierzęcia trwa dość długo warto stawić się na lotnisku 3h przed planowanym odlotem. Wszystkie wymogi dotyczące posiadania paszportów szczepień etc znajdziemy na stronie konkretnego przewoźnika. Musimy się również kierować przepisami prawnymi kraju do którego się udajemy.
Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać część waszych wątpliwości. Pozostaje nam tylko życzyć Wam i Waszym zwierzakom szerokiej drogi!
Zawsze możesz liczyć na naszą pomoc.
Skontaktuj się z gabinetem weterynarii Skinvet Bielsko-Biała.
Zadzwoń 505 535 918