szczepienia kotów

Czy należy szczepić kota?

W domu pojawia się kot. Słodki maluch od razu kradnie serca domowników. Firanki cierpią, a my nie możemy się nadziwić skąd taka mała, puchata kuleczka ma tyle energii. Pewnego dnia przychodzi czas na pierwsze szczepienie kociąt lub kociaka  i ruszamy na wizytę do przychodni weterynaryjnej. Takie wizyty są najlepsze: najczęściej zwierzaczki są zdrowe, rozbrykane i uwielbiają głaskanie- jednym słowem same przyjemności.

Podczas wizyt najczęściej zadawanym pytaniem jest:” Jakie szczepienia są niezbędne dla kota?”

Koty szczepimy przeciw panleukopenii, zakaźnemu zapaleniu jamy nosowej i tchawicy oraz kaliciwirozie. Obecnie w Polsce nie ma żadnych obowiązkowych szczepień dla kotów. Koty szczepimy, ponieważ dbamy o ich bezpieczeństwo. Choroby, przeciw którym szczepimy, są bardzo niebezpieczne dla naszych milusińskich.

Program szczepień kota można podzielić na dwie kategorie:

  1. dla kotów, które nie opuszczają domu
  2. dla kotów, które są kotami wychodzącymi.

 

Koty nie opuszczające domu

W pierwszym przypadku stosujemy szczepionki, które chronią przed  panleukopenią, zakaźnym zapaleniem jamy nosowej i tchawicy oraz kaliciwirozą. Kociak może zachorować, mimo niewychodzenia z domu, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Panleukopenia to inaczej zakaźne zapalenie jelit. Wirus ten jest bliskim kuzynem wirusa parwowirozy psów. Jest tak samo odporny i tak samo niebezpieczny. Niestety śmiertelność w przypadku panleukopenii sięga nawet 75%. Zakaźne zapalenie nosa i tchawicy wywołuje Herpeswirus. To sprytny przeciwnik, który na stałe wbudowuje się w materiał genetyczny kota. Herpeswirus? Brzmi znajomo? No jasne! Przecież opryszczka jest wywoływana przez herpeswirusa. Każdy człowiek, który miał raz do czynienia z tą przypadłością wie, że podczas spadku odporności lubi się pojawiać. Podobnie u kotów jest z kaliciwirozą, która towarzyszy kotu do końca życia. Wirus ten daje różne objawy, w tym zmiany w jamie ustnej oraz objawy z dróg oddechowych.

Koty wychodzące

W drugim przypadku, kiedy planujemy wysyłać naszego kota na spacery, oprócz podstawowego programu można zabezpieczyć kota przed wirusem białaczki kotów oraz wścieklizną. Obie choroby są bardzo niebezpieczne. Zanim jednak zaszczepimy kota przeciwko białaczce należy wykonać test z krwi, który odpowie nam czy przypadkiem zwierze nie jest już chore.W Polsce obowiązkowo szczepimy przeciwko wściekliźnie tylko psy, ale jeśli Twój kot jest kotem wychodzącym możesz również go zabezpieczyć przeciwko tej chorobie.

Kiedy należy zaszczepić kociaka?

Najlepiej pierwsze szczepienie wykonać po uprzednim odrobaczeniu zwierzęcia. Jeśli zwierzę jest wolne od pasożytów szczepimy kociaka między 8-9 tygodniem i powtarzamy tę samą szczepionkę po 4 tygodniach. Takie postępowanie zabezpiecza nam zwierzaka na rok. Po 12 miesiącach od ostatniego szczepienia udajemy się na wizytę w celu zaszczepienia zwierzaka. Robimy tak co roku. Pamiętajmy, aby odrobaczać koty 3-4 razy w roku, a koty wychodzące nawet częściej. Jeśli nasz kociak wychodzi wykonujemy szczepienie kota przeciwko wściekliźnie 4 tygodnie po ostatnim, podstawowym szczepieniu. Nie musimy powtarzać szczepienia co roku. Możemy wykonywać je co 2 lata. Przeciwko białaczce kotów najlepiej szczepić zwierzę w wieku kilku miesięcy i należy powtarzać to szczepienie co 1-3 lata. Jeśli Wasze kociaki nie wychodzą nie ma potrzeby szczepienia ich na wściekliznę i białaczkę.