usuwanie kamienia nazębnego u psa

Dlaczego mojemu zwierzęciu brzydko pachnie z pyska?

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań w gabinecie lekarza weterynarii jest: dlaczego mojemu psu/kotu brzydko pachnie z pyska? Przyczyn nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej zwierzęcia może być wiele. Począwszy od chorób związanych bezpośrednio z jamą ustną i gardłem, po choroby ogólnoustrojowe. Aby odnaleźć przyczynę halitozy u zwierząt należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który po wykonaniu badania klinicznego, będzie mógł postawić wstępne rozpoznanie.

Przyczyną nieświeżego oddechu u zwierzęcia mogą być choroby gardła, przewodu pokarmowego, choroby narządów wewnętrznych, np. nerek, które są przyczyną stanu zapalnego w jamie ustnej, a przede wszystkim tzw. choroby przyzębia i związany z tym kamień nazębny.

Kamień nazębny jest często spotykany u zwierząt. W przeciwieństwie do ludzi, odczyn pH jamy ustnej jest u naszych pupili wyższy, co sprzyja rozwojowi płytki nazębnej. U psów kamień nazębny występuje pięć razy częściej niż u ludzi. Wciąż brakuje świadomości właścicieli o bardzo ważnej roli szczotkowania zębów ich podopiecznych.

Dodatkowo znaczna część psów jest karmiona jedzeniem gotowanym przez opiekuna, które bardzo często nie jest odpowiednio zbilansowane i zawiera zbyt dużą ilość węglowodanów, co sprzyja powstawaniu płytki nazębnej. Jedzenie takie jest miękkie, nie oczyszcza mechanicznie zębów i oblepia ich powierzchnię. Na kamień nazębny są narażone najczęściej psy ras małych, ze względu na występującą dysproporcję wielkości jamy ustnej do wielkości zębów.

Jakie są objawy chorób przyzębia u psów i kotów?

Najczęstszą przyczyną wizyty u lekarza weterynarii jest nieprzyjemny zapach z jamy ustnej pupila. Dodatkowo właściciele mogą zaobserwować ślinienie, problemy z pobieraniem pokarmu, np. zwierzę je tylko jedną stroną jamy ustnej albo je tylko bardzo miękki pokarm, krew w okolicy dziąseł, pyska i w misce z wodą, obecność ropy w ślinie, w misce. Zwierzę może unikać kontaktu z właścicielem, nie pozwala pogłaskać się po głowie. Pamiętajmy, że zwierzęta instynktownie nie pokazują bólu, przez co właścicielowi trudniej zauważyć zachodzące zmiany, związane z chorobą, co sprzyja późnym diagnozom.

Co powoduje kamień nazębny u psów i kotów?

Kamień nazębny to nie tylko ból. Oprócz utrudnionego pobierania pokarmu i ciągłego stanu zapalnego jamy ustnej, u zwierząt posiadających kamień nazębny mamy zwiększone ryzyko chorób serca, wątroby i nerek.

Mój pies ma kamień nazębny, co robić?

Jest kilka stadiów chorób przyzębia:

  1. W pierwszym stadium obserwujemy lekkie zaczerwienienie dziąseł i brak patologicznych kieszonek(dziąsło przylega do zęba).
  2. W drugim stadium obserwujemy kieszonki patologiczne.
  3. Trzecie stadium charakteryzuje się obecnością patologicznych kieszonek na głębokości powyżej 5 mm, co oznacza, że nastąpiła utrata kości.
  4. Czwarte stadium charakteryzuje się znaczną utratą kości i jedynym rozwiązaniem tej sytuacji jest usunięcie zęba.

Podczas wizyty lekarz weterynarii oceni stopień zaawansowania choroby przyzębia i dopasuje odpowiednie leczenie. Jeśli okaże się, że stopień zaawansowania choroby jest znikomy, lekarz może zalecić specjalistyczne preparaty do higieny jamy ustnej oraz mycie zębów naszego pupila. Niestety w większości przypadków jedyną drogą leczenia jest mechaniczne usunięcie kamienia nazębnego. Odbywa się to za pomocą specjalnego urządzenia- skalera stomatologicznego. Nie ma możliwości wykonania skalingu u psa lub kota w sposób prawidłowy bez użycia narkozy. Dzięki narkozie lekarz ma możliwość bardzo dokładnego usunięcia kamienia nazębnego oraz sprawdzenia stanu jamy ustnej. Pamiętajmy, że dla nas ludzi usuwanie kamienia nazębnego jest nieprzyjemne, a więc odczucie to jest dużo bardziej spotęgowane u naszych pupili. Jeśli chcemy wykonać to prawidłowo i mieć pewność, że nasze zwierze będzie wyleczone bezwzględnie musi być zastosowana narkoza.

Jeśli choroba jest zaawansowana, po wykonanym usunięciu kamienia nazębnego, lekarz może zalecić stosowanie odpowiednich preparatów zmniejszających stan zapalny dziąseł oraz pokieruje właścicielem jak przeciwdziałać odkładaniu się płytki nazębnej.

Jak mogę przeciwdziałać chorobom przyzębia u pas i kota?

Po pierwsze należy czyścić zęby naszych pupili. Kiedy w naszym domu pojawia się szczenię lub kocię zacznijmy oswajać je ze szczotką do zębów. Raz dziennie myjmy zęby naszemu zwierzakowi. Na rynku jest szereg preparatów dla zwierząt, które przeznaczone są do pielęgnacji jamy ustnej. Gryzaki! Kupujmy naszym milusińskim gryzaki. Takie zabawki oczyszczają mechanicznie zęby, dzięki czemu łączymy przyjemne z pożytecznym. Na rynku znajdziemy też gryzaki jadalne, które dodatkowo zawierają substancje ograniczające powstawanie płytki nazębnej. Zadbajmy o odpowiednie żywienie. Są różne mity na temat karm komercyjnych. Pamiętajmy, że firmy produkujące karmy prowadzą liczne badania i wciąż dostosowują swój asortyment do potrzeb zwierzaków. Kształt karmy i jej skład to czynniki, które wpływają na zabezpieczenie zwierzęcia przed kamieniem nazębnym. Na rynku znajdziemy też żele, płyny i pasty stomatologiczne, które chronią nasze zwierzaki. Niektóre z nich można dodawać do wody. Zwierze pijąc wodę oczyszcza swoje zęby.

—-

Image Attribution

Kapitan Kloss, Usuwanie kamienia, CC BY 3.0