-
ŚWIĄD. DLACZEGO PSY I KOTY DRAPIĄ SIĘ?
Zdecydowanie najczęściej występujący objaw dermatologiczny. Drapiący się pies czy kot potrafi spędzać sen z powiek właściciela dosłownie i w przenośni. Przyczyn świądu może być naprawdę bardzo dużo, więc utrzymujący się lub nawracający świąd powinien zostać poddany szczegółowej diagnostyce dermatologicznej. Dlaczego psy i koty się drapią? Swędzenie mogą powodować choroby alergiczne, pasożytnicze, ale również nowotworowe! Dlatego nie bagatelizujmy tego objawu. Diagnostyka świądu potrafi być żmudna i trudna i często sprowadza się do wykluczania różnych jednostek chorobowych, ale przy odrobinie cierpliwości i odpowiedniej współpracy z lekarzem na pewno uda się wdrożyć skuteczne leczenie.
-
CHOROBY USZU PSÓW I KOTÓW
Choroby kanału słuchowego to kolejny koszmar wielu właścicieli psów, ale również kotów. Nawracające stany zapalne uszu objawiające się trzepaniem uszami, nieprzyjemnym zapachem z uszu i bolesnością okolicy uszu wymagają odpowiedniego leczenia i ingerencji lekarskiej. Nie wszyscy właściciele wiedzą, że zapalenia kanałów słuchowych mogą być objawem innej uogólnionej choroby jak chociażby alergii czy niedoczynności tarczycy. Diagnostyka chorób uszu sprowadza się do badania cytologicznego, a czasem również wymazu bakteryjnego, ale nie bądźmy zdziwieni jeśli lekarz psu z nawracającymi zapaleniami uszu zleci również oznaczenie poziomu hormonów tarczycy.
-
WYLIZYWANIE ŁAP PRZEZ PSY
Wygryzanie i wylizywanie łapek i przestrzeni międzypalcowych to bardzo częsty problem zazwyczaj dotyczący psów. Może mieć naprawdę sporo przyczyn, u dwóch piesków u których wylizywane łapki wyglądają prawie tak samo może istnieć zupełnie różny powód dla którego psy te interesują się łapami. Od problemów alergicznych po choroby pasożytnicze. Warto wiedzieć, że wylizywanie łapek najczęściej bierze się z uczucia świądu, psy najzwyczajniej w świecie i dlatego zaczynają intensywnie wylizywać łapy. Samo wylizywanie to niestety również nic dobrego i potrafi zaostrzyć problem. Dlatego jeśli nas pies wylizuje łapki nie czekajmy z wizyta u lekarza weterynarii. Istnieje wiele środków łagodzących ten problem, które z zależności od pierwotnej przyczyny lekarz pomoże dobrać dla naszego pupila.
-
WYPADANIE SIERŚCI. ZMORA PSÓW I KOTÓW
Wypadanie sierści to zmora właścicieli psów i kotów. Choć w jakimś stopniu jest nieuniknione i całkowicie normalne, to kiedy poważnie się nasila potrafi być nie lada problemem dla właściciela. Jeśli obserwujemy wzmożone wypadanie sierści koniecznie udajmy się na konsultację dermatologiczną. Może być naprawdę bardzo wiele przyczyn takiego stanu, od zaburzeń hormonalnych po niedobory. Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad, wykona trichogram, czyli obejrzy włos pod mikroskopem i podpowie co może być przyczyną problemu naszego pupila. W przypadku kotów problem może nie być oczywisty, zdarza się, że właściciel przychodzi do gabinetu weterynaryjnego z kotem z problemem zaparć, a okazuje się, że prawdziwą przyczyną jest nadmierne wylizywanie się i tak zwane kule włosowe, które do tych zaparć się przyczyniają.
-
GUZKI I ZMIANY SKÓRNE U ZWIERZĄT
Problem guzów i zmian o charakterze guzków jest bardzo powszechny. Właściciele czworonogów bardzo często zgłaszają się do gabinetu weterynaryjnego z powodu zmiany, która znaleźli na skórze swojego zwierzęcia. To mogą być malutkie guzki o charakterze brodawek, a mogą być naprawdę spore guzy. Czasami właściciel nie jest pewny czy ma do czynienia ze zmianą o charakterze guza, czy z czymś zupełnie innym. Nierzadko problematyczny guzek okazuje się być kleszczem czy brodawką sutkową zwierzęcia. Nie zmienia to jednak faktu, że jakakolwiek niepokojąca zmiana skórna wymaga konsultacji dermatologicznej. Lekarz na podstawie wyglądu zmiany postawi wstępną diagnozę, a następnie wykona biopsję cienkoigłową i cytologię lub zaleci wycięcie zmiany i badanie histopatologiczne. Większość nowotworów skóry jest uleczalnych, ale do tego niezbędna jest szybka interwencja lekarska, więc nie zwlekajmy z wizytą.